Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdziecie państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

akcje społeczne

Nie daj się złowić

Kradzieże kieszonkowe są zmorą okresu przedświątecznego. Wystarczy jednak trochę uwagi, aby nie paść łupem złodziei. W autobusach, tramwajach, metrze oraz pociągach SKM przypominać o tym będą plakaty z hasłem „Nie daj się złowić”, podpowiadające, jak nie stać się ofiarą kradzieży.

wzr_i_320

Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Komendą Stołeczną Policji przypominają warszawiakom, że w okresie przedświątecznych zakupów trzeba zachować wyjątkową ostrożność. W stołecznym taborze komunikacyjnym - od 15 do 23 grudnia br. – pojawi  się ponad tysiąc plakatów, z poradami, na co zwracać uwagę podczas podróży komunikacją lub pobytu w zatłoczonych miejscach. W telewizji TVP Warszawa można będzie obejrzeć spoty, a informacje pojawią się także na stronie internetowej ZTM i na profilu ZTM na portalu Facebook oraz na stronie warszawskiego portalu Wawcity.pl.

W akcji będą uczestniczyć także policjanci. Będą podróżować w pojazdach komunikacji miejskiej oraz pojawią się tam, gdzie swoich ofiar mogą szukać złodzieje. Zbliżające się święta to czas żniw dla kieszonkowców. Wykorzystują oni nieuwagę podróżnych. Korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach. Okradają z pieniędzy, kart bankowych i dokumentów. Tymczasem przestrzeganie kilku prostych zasad może znacznie zmniejszyć ryzyko narażenia się na straty. Być może niektórym osobom mogą się wydać one zbyt oczywiste, jednak – jak mówi stare polskie przysłowie – „Ostrożności nigdy za wiele”. Przedstawiamy zatem, opracowany przez warszawską policję, krótki zbiór zasad bezpieczeństwa.

1. Torebkę zawsze trzymaj zamkniętą przed sobą.

2. Nie pokazuj zawartości portfela.

3. Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.

4. Nie noś portfela w tylnych kieszeniach spodni.

5. Nie noś portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania.

Złodzieje kieszonkowi zazwyczaj działają w grupie. Metody ich „pracy” zwykle różnią się, w zależności od doświadczenia i okoliczności. Zespoły złożone z kobiet działają przeważnie w sklepach, grupy męskie „łowią” w pojazdach komunikacji miejskiej i na dworcach kolejowych. Jak wynika z policyjnych analiz, najbardziej wprawieni w  złodziejskim rzemiośle przestępcy, przy wyciąganiu przedmiotów z kieszeni okradanych posługują się m.in. żyletkami, drucikami i spinkami od włosów. Mniej doświadczeni kieszonkowcy działają tylko „gołą” ręką, stosując wyuczone i wielokrotnie przećwiczone chwyty.

Złodzieje tak działają:

sztuczny tłok – sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej;

„na kosę” – kradną przecinając kieszeń, torebkę, siatkę;

„zza parawanu” – sprawca dla niepoznaki ma płaszcz przewieszony przez rękę;

„uwaga, złodziej” – taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując obserwującym go sprawcom miejsce, gdzie go trzyma.

Według operacyjnego rozpoznania policji członkowie grup złodziejskich działają zgodnie z podziałem ról:

 • robotnik - dokonuje kradzieży (zazwyczaj ma najwyższe kwalifikacje z grupy);
 • tycer - obserwując typuje przyszłą ofiarę, powoduje sztuczny tłok, zasłania robotnika i jego rękę;
 • świeca - prowadzi obserwację, rozpoznaje przebywających w rejonie kradzieży policjantów;
 • konik - przyjmuje od robotnika skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce.

Partnerami w kampanii „Nie daj się złowić” są: ZTM, Komenda Stołeczna Policji (Wydział Wywiadowczo-Patrolowy), CityINFOtv, City Channel, Koleje Mazowieckie.  Patroni medialni: TVP Warszawa, VOX FM.

 

-------------------------


Poprzednie odsłony kampanii "Nie daj się złowić":

Ostrzegamy przed świątecznymi złodziejami

Kradzieże kieszonkowe są zmorą okresu przedświątecznego. Wystarczy jednak trochę uwagi, aby nie zostać ofiarą złodziei. Od 15 kwietnia w autobusach, tramwajach, metrze oraz pociągach SKM i KM przypominają o tym plakaty z hasłem „Nie daj się zrobić w jajo”. W Punktach Obsługi Pasażerów ZTM pojawiły się także ulotki.

naklejka_320

Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Komendą Stołeczną Policji przypominają warszawiakom, że w okresie przedświątecznych zakupów trzeba zachować wyjątkową ostrożność. Od 15 do 24 kwietnia br. w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM można otrzymać ulotkę ostrzegającą przed kradzieżami kieszonkowymi. W stołecznym taborze komunikacyjnym pojawiło się ponad tysiąc plakatów. A na nich porady, na co zwracać uwagę podczas podróży komunikacją lub pobytu w zatłoczonych miejscach. Plansze informacyjne w pociągach Kolei Mazowieckich partnera akcji. W telewizji TVP Warszawa można obejrzeć spoty a informacje pojawiły się także na profilu ZTM na portalu Facebook oraz na stronach warszawskich portali internetowych – zw.com.pl i Wawcity.pl.

W akcji uczestniczą policjanci prewencji i nieumundurowani wywiadowcy, którzy podróżują w pojazdach komunikacji miejskiej i pojawiają się też tam, gdzie swoich ofiar mogą szukać złodzieje.

Zbliżające się święta to czas żniw dla kieszonkowców. Wykorzystują oni nieuwagę podróżnych. Korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach. Okradają z pieniędzy, kart bankowych i dokumentów. Tymczasem przestrzeganie kilku prostych zasad może znacznie zmniejszyć ryzyko narażenia się na straty.

Jak się nie dać złodziejom

Przestrzeganie przez wszystkich pasażerów kilku prostych zasad z pewnością bardzo utrudni złodziejom działanie. Być może niektórym osobom mogą się wydać one zbyt oczywiste, jednak – jak mówi stare polskie przysłowie – „Ostrożności nigdy za wiele”. Przedstawiamy zatem, opracowany przez warszawską policję, krótki zbiór zasad bezpieczeństwa.

 1. Torebkę zawsze trzymaj zamkniętą przed sobą .
 2. Nie pokazuj zawartości portfela.
 3. Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.
 4. Nie noś portfela w tylnych kieszeniach spodni.
 5. Nie noś portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania.

 

 

 


Tak działają "kieszonki"

Złodzieje kieszonkowi zazwyczaj działają w grupie. Metody ich „pracy” zwykle różnią się w zależności od doświadczenia i okoliczności. Zespoły złożone z kobiet działają przeważnie w sklepach, grupy męskie „łowią” w pojazdach komunikacji miejskiej i na dworcach kolejowych. Jak wynika z policyjnych analiz, najbardziej wprawieni w  złodziejskim rzemiośle przestępcy, przy wyciąganiu przedmiotów z kieszeni okradanych posługują się m.in. żyletkami, drucikami i spinkami od włosów. Mniej doświadczeni kieszonkowcy działają tylko „gołą” ręką, stosując wyuczone i wielokrotnie przećwiczone chwyty.

Metody złodziei:

sztuczny tłok – sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej;

„na kosę” – kradną przecinając kieszeń, torebkę, siatkę;

„zza parawanu” – sprawca dla niepoznaki ma płaszcz przewieszony przez rękę;

„uwaga, złodziej” – taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując obserwującym go sprawcom miejsce, gdzie go trzyma.

 

Według operacyjnego rozpoznania policji członkowie grup złodziejskich działają zgodnie z podziałem ról:

robotnik - dokonuje kradzieży (zazwyczaj ma najwyższe kwalifikacje z grupy);

tycer - obserwując typuje przyszłą ofiarę, powoduje sztuczny tłok, zasłania robotnika i jego rękę;

świeca - prowadzi obserwację, rozpoznaje przebywających w rejonie kradzieży policjantów;

konik - przyjmuje od robotnika skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce.

 

Kradzieże kieszonkowe są zmorą okresu przedświątecznego. Wystarczy jednak trochę uwagi, aby nie paść łupem złodziejaszków.

Od 15 do 23 grudnia w autobusach, tramwajach, metrze oraz pociągach SKM po raz kolejny przypominać o tym będą plakaty z hasłem „Nie daj się złowić”. A na nich podpowiedź, jak nie stać się ofiarą kradzieży. Akcję wspierają znane osoby: aktor Mieczysław Hryniewicz i wokalistka Octavia Kawęcka.

Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Komendą Stołeczną Policji oraz TVP Warszawa, przypominają warszawiakom, że w okresie przedświątecznych zakupów trzeba zachować wyjątkową ostrożność. W związku z tym, w okresie od 1 do 6 grudnia w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM będzie można otrzymać ulotkę ostrzegającą przed kradzieżami kieszonkowymi. W najgorętszym okresie przedświątecznym, czyli między 15 a 23 grudnia w taborze pojawi się trzy tysiące plakatów. Zawierać będą porady, na co szczególnie zwracać uwagę podczas podróży komunikacją lub pobytu w zatłoczonych miejscach. W regionalnych telewizjach będą emitowane wtedy spoty, informacje pojawią się także na stronach warszawskich portali internetowych – mmWarszawa.pl i Wawcity.pl

ulotka.a5_320

W akcji będą uczestniczyć także policjanci, zarówno z pionu prewencji, jak i nieumundurowani wywiadowcy. Będą podróżować z pasażerami w pojazdach komunikacji miejskiej, pojawią się też w innych miejscach, gdzie swoich ofiar mogą szukać złodzieje kieszonkowi.

Więcej o działaniach Komendy Stołecznej Policji pod adresem: http://wwp.policja.waw.pl/portal/wwp/1236/19865/Nie_badz_karpiem__Nie_daj_sie_zlowic.html

Zbliżające się święta to czas żniw dla złodziei. Kieszonkowcy wykorzystują nieuwagę podróżnych w autobusach, tramwajach, a także w metrze i pociągach SKM. Korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach. Okradają warszawiaków z pieniędzy, kart bankowych i dokumentów. Tymczasem przestrzeganie kilku prostych zasad może znacznie zminimalizować ryzyko narażenia się na straty.

Dekalog bezpieczeństwa

Przestrzeganie tych zasad z pewnością bardzo utrudni złodziejom działanie. Być może niektórym osobom mogą się wydać one zbyt oczywiste, jednak – jak mówi stare polskie przysłowie – „Ostrożności nigdy za wiele”. Przedstawiamy zatem, opracowany przez warszawską policję, dekalog bezpieczeństwa.

 1. W tłoku bądź ostrożny.
 2. Obserwuj otoczenie i swój bagaż.
 3. Pamiętaj, obserwowane osoby nie kradną.
 4. Zabezpiecz dobrze pieniądze i dokumenty.
 5. Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.
 6. Niewielkie kwoty trzymaj w kilku miejscach.
 7. Nie demonstruj zawartości portfela.
 8. Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni.
 9. Nie noś pieniędzy w bocznych kieszeniach.
 10. Torebkę zawsze trzymaj przed sobą.

 

Tak działają „kieszonki”

Złodzieje kieszonkowi zazwyczaj działają w grupie. Metody ich „pracy” zwykle różnią się w zależności od doświadczenia i okoliczności. Zespoły złożone z kobiet działają przeważnie w sklepach, grupy męskie „łowią” w pojazdach komunikacji miejskiej i na dworcach kolejowych. Jak wynika z policyjnych analiz, najbardziej wprawieni w  złodziejskim rzemiośle przestępcy, przy wyciąganiu przedmiotów z kieszeni okradanych posługują się m.in. żyletkami, drucikami i spinkami od włosów. Mniej doświadczeni kieszonkowcy działają gołą ręką, stosując wyuczone i wielokrotnie przećwiczone chwyty. Według operacyjnego rozpoznania policji członkowie grup złodziejskich działają zgodnie z podziałem ról:

 • robotnik - dokonuje kradzieży (zazwyczaj ma najwyższe kwalifikacje z grupy);
 • tycer - obserwując typuje przyszłą ofiarę, powoduje sztuczny tłok, zasłania robotnika i jego rękę;
 • świeca - prowadzi obserwację, rozpoznaje przebywających w rejonie kradzieży policjantów;
 • konik - przyjmuje od robotnika skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce.

Mniej kradzieży, więcej zatrzymanych

naklejka.7a_clean_320

Liczba kradzieży w pojazdach komunikacji miejskiej zmniejsza się! To efekty wspólnej akcji Zarządu Transportu Miejskiego i Komendy Stołecznej Policji skierowanej przeciwko złodziejom kieszonkowym.

Wyraźny spadek liczby kradzieży widać jeśli porówna się okres z ubiegłego roku, w którym była prowadzona akcja „Nie daj się złowić” z analogicznym okresem w roku 2008, kiedy nie były podejmowane tego typu działania.

W 2009 r. bardzo intensywne działania skierowane przeciwko kieszonkowcom były prowadzone od 10 kwietnia do 30 maja. W ramach akcji policjanci nie tylko tropili kieszonkowców, ale także uczyli pasażerów, jak ustrzec się kradzieży.

Rok wcześniej (2008) w tym samym okresie zgłoszonych kradzieży w autobusach było 117, w roku ubiegłym, już „tylko” 108. Czyli liczba kradzieży spadła prawie o 8 proc. Jeszcze większy spadek odnotowano w przypadku tramwajów. W 2008 r. zgłoszono 82 przypadki kradzieży, a w roku ubiegłym – 72. To oznacza spadek o ponad 12 proc. Największy, bo prawie 29-procentowy spadek liczby kradzieży kieszonkowych nastąpił w autobusach linii nocnych – z 21 w 2008 r. do 15 przypadków w roku 2009.

Równocześnie ze spadkiem liczby kradzieży zwiększyła się liczba zatrzymanych złodziei. Policyjni wywiadowcy, podczas trwania akcji w ubiegłym roku, zatrzymali – w środkach komunikacji miejskiej - 10 osób „na gorącym uczynku”. W 2008 r. ujęto 6 kieszonkowców, co daje wzrost liczby zatrzymanych prawie o 67 proc.

Jacek Żytkiewicz i Octavia kontra złodziejaszki

Najsłynniejszy warszawski taksówkarz i młoda, obiecująca wokalistka jazzowa jednoczą swe siły w nierównej walce z kieszonkowcami. W rolach głównych: Mieczysław Hryniewicz i Octavia Kawęcka.

Obie gwiazdy biorą udział w akcji non-profit. Co ciekawe, wcale nie trzeba ich było do tego długo namawiać. Oboje regularnie korzystają z warszawskiej komunikacji miejskiej i – tak jak wszystkim innym pasażerom – zależy im na bezpieczeństwie w czasie podróży. Czy kiedykolwiek padli ofiarą kradzieży? To już niech pozostanie ich słodką tajemnicą… 

„Miejcie oczy dookoła głowy” – prosi Mieczysław Hryniewicz

img_8202_320

„Kochani! Ja rozumiem, że przed świętami Bożego Narodzenia wszyscy myślicie o świątecznych sprawunkach i jesteście zabiegani. Sam często łapię się na tym, że w trakcie podróży komunikacją miejską „bujam w obłokach” i kompletnie nie zwracam uwagi na to co się dookoła mnie dzieje. Ale pamiętajcie – Nie ułatwiajcie kieszonkowcom ich pracy! Powrót do rzeczywistości dopiero przy kasie sklepowej, w trakcie poszukiwań skradzionego portfela może być dla was bardzo nieprzyjemny.

Żeby ustrzec się przed kradzieżą nie potrzeba wiele zachodu. Wystarczy mieć oczy dookoła głowy i pamiętać o kilku prostych zasadach. Proszę Was. Nie pozwólcie złodziejom spędzić świąt na Wasz koszt”.

Mieczysław Hryniewicz to znany aktor filmowy i telewizyjny. Debiutował w 1973 r. w serialu telewizyjnym „Droga”. Pierwszą rolę filmową zagrał w „Zapisie zbrodni” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego z 1974 r. Największą popularność przyniosła mu postać Jacka Żytkiewicza, którego zagrał w kultowym serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei. Użyczał również swojego głosu bohaterom bajek na płytach dla dzieci, był malarzem pokojowym, konferansjerem czy kierowcą dziesięciotonowej ciężarówki. Do telewizji powrócił dzięki serialowi "Na Wspólnej" jako Włodek Zięba.

„Beztroska sprzyja kradzieżom” – ostrzega Octavia

ok48_320

„Podróże komunikacją miejską stają się dla mnie często źródłem inspiracji. Najlepsze pomysły przychodzą mi do głowy właśnie w autobusach i tramwajach. Ale to sprawia, że często kompletnie odrywam się od rzeczywistości i zapominam o bożym świecie. Zdaję sobie sprawę z tego, że staję się wtedy łatwym celem dla złodzieja.

Podczas podróży komunikacją miejską bardzo często obserwuję też roześmiane grupy beztroskiej młodzieży. To bardzo sympatyczny widok. Jednak młodzi bardzo często zaniedbują lub zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Obserwuję u nich niedopięte plecaki, portfele wystające z tylnych kieszeni spodni czy otwarte dziewczęce torby przerzucone niedbale przez ramię. Dlatego młodzi często padają ofiarą kieszonkowców.

Proszę Was. W trakcie podróży komunikacją miejską starajcie się zwracać uwagę nie tylko na siebie, ale również i na to co się dzieje dookoła. Naprawdę nie trzeba dużo, by ustrzec się przed kradzieżą. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i stosować się do kilku prostych zasad. Nie dajcie się złowić!”.

Octavia jest wokalistką, kompozytorką, flecistką, producentem i… oczywiście częstą pasażerką komunikacji miejskiej. Wykonuje własne kompozycje, a także światowe muzyczne standardy. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Stypendystka Conservatorium A. Casselli w L'Aquilli i S. Cecilia w Rzymie we Włoszech (flet poprzeczny, śpiew operowy). Obecnie, zapraszana do licznych inicjatyw artystycznych, dzieli swój czas między Londyn i Warszawę. Laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych prestiżowych nagród muzycznych. W 2010 r. jej debiutancki album zdobył "Grand Prix Melomanów” potocznie zwany Oscarem Jazzowym w kategorii ”Nowa nadzieja”.
"Octavia at Toya" to najnowszy album Octavii (www.octavia.tv) zarejestrowany w studiu filmowym. Octavia łączy brzmienie Big-Bandu, Dj’a, muzyki klubowej i barwę smyków, uzyskując niezwykły muzyczny efekt.

zaplanuj podróż

kalandarz
Karta Warszawiaka i Karta Młodego Warszawiaka

newsletter

10 lat w Unii Europejskiej

10 lat w Unii Europejskiej

10 lat temu Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. I co się od tamtej pory zmieniło w naszym kraju? Bez kozery można powiedzieć, że wszystko! Dzięki środkom unijnym powstały i powstają w Polsce nowe drogi, mosty, linie kolejowe, parkingi. Inwestycje te mają ogromny wpływ na jakość naszego życia. Również na jakość życia w Warszawie.  więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską