Uwaga! Ta strona wykorzystuje pliki Cookie! Szczegółowe informacje znajdziecie państwo w polityce prywatności. Akceptuję politykę.

projekty europejskie

"Fabryka innowacji..."

Fabryka innowacji w komunikacji miejskiej w Warszawie

Poprzednie projekty realizowane przez ZTM w ramach programu "Uczenie się przez całe życie".

fiuczenie_sie_przez_cale_zycie_320_01

Projekt „Fabryka innowacji w komunikacji miejskiej w Warszawie” otrzymał dofinansowanie w ramach programu Leonardo da Vinci w kwocie 16 144 euro. Głównym założeniem projektu jest rozwój komunikacji miejskiej pod kątem inwestycyjnym, integracyjnym, zarządzania komunikacją i jej usprawniania poprzez przygotowanie grupy wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą uczestniczyć w zarządzaniu komunikacją miejską w Warszawie.  Projekt jest odpowiedzią na brak na polskim rynku wystarczająco wykwalifikowanej kadry.

Jest to trzecia edycja projektu, stanowiąca kontynuację projektów „Nowa jakość usług – młodzi pracownicy motorem zmian w komunikacji miejskiej” oraz „Nowa kultura mobilności w Warszawie”. Pierwszy został zrealizowany przez ZTM w 2009 r., we współpracy z berlińskim partnerem BVG, a drugi w 2012 r., przy udziale partnerów z Wiednia – Wiener Linien i Turynu – AMMT.   

W ramach projektu siedmiu pracowników ZTM weźmie udział w dwutygodniowych zagranicznych stażach. Staże odbędą się w Birmingham oraz Pradze, co pozwoli na zidentyfikowanie dobrych praktyk w przedsiębiorstwach komunikacyjnych: Centro Birmingham i ROPID Praha. Obie Instytucje są  wiarygodnymi i sprawdzonymi parterami, z którymi  ZTM współpracuje od wielu lat na międzynarodowym forum w organizacji EMTA – European Metropolitan Transport Authorities (Europejskie Zarządy Transportu Miejskiego).

Partnerzy

fi_cento_320

CENTO Birmingham jest firmą zarządzającą i integrującą transport lokalny w Anglii, w regionie West Midlands (m.in. Birmingham, Walsall, Coventry, Wolverhampton). Inwestuje w szereg rozwiązań z zakresu poprawy oraz wzmocnienia regionalnych struktur transportowych, bezpieczeństwa podróżowania, zintegrowanego transportu publicznego oraz wypracowania wspólnej wizji na przyszłość (WMLTP – West Midlands Local Transport Plan 2011-2026).

fi_ropid

ROPID Praha jest regionalnym organizatorem zintegrowanego transportu w Pradze. Jego zadaniem jest stworzenie nowoczesnego zintegrowanego transportu publicznego dla mieszkańców i turystów. ROPID ma duże doświadczenie w tworzeniu zintegrowanych rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Realizuje także politykę ograniczania ruchu w centrum, co jest związane m.in. ze stałym rozwojem systemu P+R (parkingi są zlokalizowane przy stacjach metra oraz przystankach tramwajowych na obrzeżach miasta).

Cele

Głównym celem projektu jest zdobycie przez uczestniczące w stażach osoby wiedzy i umiejętności związanych z organizacją i funkcjonowaniem systemów transportu miejskiego oraz ich rozwojem. W ramach projektu będą analizowane zagadnienia związane m.in. z efektywnym zarządzaniem komunikacją i jej wizerunkiem, wprowadzaniem innowacyjnych technologii oraz edukowaniem pasażerów.

Do celów szczegółowych projektu należą:

 • zapoznanie się z etapem planowania i realizacji dużych inwestycji, m.in.: rozbudowa linii metra oraz inwestycje służące rozwojowi transportu z uwzględnieniem aspektów dotyczących ochrony środowiska (np. budowa wiat przystankowych zasilanych energią słoneczną)
 • zapoznanie się z dobrymi praktykami zarządzania komunikacją miejską w Birmingham i Pradze
 • możliwość nawiązania kontaktów z osobami zajmującymi się zarządzaniem komunikacją miejską w Wielkiej Brytanii oraz w Czechach w celu wymiany branżowych informacji.

Tematyka staży

 • Polityka transportowa i zagospodarowanie przestrzenne
 • Perspektywiczne planowanie transportu
 • Zarządzanie transportem w czasie rzeczywistym
 • Pomiary i badania (metody zbierania danych, badania ilościowe ruchu, badania jakości transportu)
 • Ścieżki rowerowe, system roweru miejskiego – filozofia, lokalizacja, przygotowanie i realizacja inwestycji
 • Budowa nowych odcinków metra – przygotowanie i realizacja inwestycji
 • Modernizacja metra pod kątem potrzeb społecznych
 • Budowa i funkcjonowanie parkingów przesiadkowych P+R
 • Węzły przesiadkowe – lokalizacja, przygotowanie inwestycji, budowa i eksploatacja.

Rezultaty

W projekcie będzie uczestniczyć siedem osób zatrudnionych w ZTM. CENTO przyjmie czterech pracowników, a ROPID trzech.

Rezultatami projektu będą: nabycie przez uczestników praktycznej wiedzy z zakresu nowoczesnych standardów zarządzania komunikacją miejską, możliwość pogłębienia wiedzy kulturowej oraz poszerzenia znajomości języków obcych, nawiązanie kontaktów z osobami zarządzającymi komunikacją miejską w innych metropoliach europejskich w celu wymiany branżowych informacji.

Staże odbędą się w drugim kwartale 2014 r. i będą trwał dwa tygodnie dla każdego z uczestników.

Koordynatorem projektu jest Halina Rakowska (h.rakowska@ztm.waw.pl).

Uroczystość podpisania umów na staże w Birmingham i Pradze

W środę, 19 marca odbyło się podpisanie umów stażowych z udziałem Dyrektora Pionu Przewozów ZTM Andrzeja Franków. Staże zagraniczne to forma wyróżnienia dla pracowników, ale również ciężka praca. Tak samo jak przy poprzednich wyjazdach poprzeczka ustawiona jest wysoko. Zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane w poszukiwaniu innowacyjnych sposobów usprawnienia zarządzania komunikacją miejską oraz w realizacji nowych rozwiązań i standardów.

bipra_542_01

Uczestnicy staży w CENTRO Birmingham i ROPID Praga

zaplanuj podróż

kalandarz
Karta Warszawiaka i Karta Młodego Warszawiaka

newsletter

10 lat w Unii Europejskiej

10 lat w Unii Europejskiej

10 lat temu Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. I co się od tamtej pory zmieniło w naszym kraju? Bez kozery można powiedzieć, że wszystko! Dzięki środkom unijnym powstały i powstają w Polsce nowe drogi, mosty, linie kolejowe, parkingi. Inwestycje te mają ogromny wpływ na jakość naszego życia. Również na jakość życia w Warszawie.  więcej

Inwestycje i programy współfinansowane przez Unię Europejską